2018 Yaz: İstanbul’un Festival ve Konserlerinden Bir Demet

Geçtiğimiz yıllarda art arda yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle pek çok konser iptal olmuş, yıllardır süregelen festivaller bitmiş ve pek çok yabancı müzisyen ülkemize gelmekten çekinir hale gelmişti. Haliyle biz dinleyiciler de festivallere, açık hava konserlerine hasret kaldığımız bir döneme girmiştik… Fakat ne mutlu ki 2018 yaz dönemi, bu hasreti giderecek kadar çok ve çeşitli konser ve festivali getiriyor İstanbul’a. Ağırlık yine son yıllardaki gibi elektronik müzik üstüne olsa da, rock ve pop da pas geçilmemiş ve son derece şenlikli bir konser takvimi çıkmış İstanbul için. Kulağımıza çarpan festival ve konserlerin bir kısmını ay ay derledik.

Haziran

Haziran ayının yarısının ramazan ve bayrama da denk gelmesiyle, sezon biraz geç açılıyor. İKSV’nin iki köklü festivali, İstanbul Caz Festivali ve İstanbul Müzik Festivali, haziran ayında başlayan en önemli iki festival.

46. İstanbul Müzik Festivali “Aile Bağları” temasıyla 3-12 Haziran arasında İstanbul’un çeşitli yerlerinde konserlere ev sahipliği yapacakken 25. İstanbul Caz Festivali ise 26 Haziran’da başlayıp 17 Temmuz’da sona erecek.

Unutmadan, Haziran’ın ilk büyük konserlerinden biri 8 Haziran’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Brit rockın mühim gruplarından Travis, en meşhur albümlerinden “The Man Who” ve diğer hit parçalarını seslendireceği nostalji turunun İstanbul ayağını gerçekleştirecek. Biletler çoktan bitti, ama yine de Travis ve Brit rock sevenler ya da 90/2000ler nostaljisi isteyenler için kaçırılmayacak bir konser olacak.

Yine Zorlu PSM, Haziran’nın 25’inde 90 ve 2000lerin bir başka kült ismi olan Massive Attack‘ı ağırlayacak. Onun da biletleri çoktan bitti, ama dünya gözüyle Massive Attack izlemek/dinlemek isteyenler için önemli bir gün olacağı kesin.

Ve elektronik müzik severler içinse haberler Chill-Out Festival‘den. 23 Haziran’da “The Missing Part” temasıyla ilk kez Heybeliada’da gerçekleşecek.

Temmuz

Ne demiş şair: “Hele bir de aylardan Temmuz ise bir başka…” Bu yazın en sıcak, en hareketli ayı şüphesiz ki Temmuz olacak. Zira Temmuz ayında ülkemizi ziyaret edecek isimler şampiyonlar ligi kıvamında ve türlerin çeşitliliği de progresif rockçısından popçusuna, her kesimden dinleyici memnun edecek gibi görünüyor.

Şüphesiz ki bu ayın en sansasyon yaratan ismi Wiz Khalifa oldu. İlk kez Türkiye’ye gelecek olan rapçi, 4 Temmuz’da Küçükçiftlik Park’ta sahneye çıkıyor, açılışını ise Aga B, Ezhel ve Ceza yapıyor. (Bu vesileyle dileriz ki Ezhel serbest bırakılmış olur da sahnelere döner #FreeEzhel). Wiz Khalifa’dan bir hafta sonra, 11 Temmuz’da ise gerçek bir pop star, Shakira 11 sene aradan sonra yeniden İstanbul’a gelecek ve bu yazın tek stadyum konserini Vodafone Arena’da gerçekleştirecek.

Öte yandan gelelim diğer büyük isimlere… Temmuz ayı, çoğunluğu elektronik ve pop festivalleriyle dolu bir yaz döneminde rockçıları en mutlu edecek ay. Çünkü menüde Nick Cave, Robert Plant, Steven Wilson ve Joe Satriani var.

İstanbul Caz Festivali, 25. yaşını kutladığı bu sene festivalin ana isimleri olarak iki rock starı ağırlıyor. Nick Cave and the Bad Seeds, 10 Temmuz’da Küçükçiftlik Park’ta Caz Festivali’nin en mühim konserlerinden birini verecek. 17 Temmuz’da ise Led Zeppelin’in efsanevi vokalisti Robert Plant, caz ağırlıklı kişisel projesi Robert Plant and the Sensational Space Shifters ile Harbiye Açıkhava’da…

Bu arada Caz Festivali’nde Benjamin Clementine (5 Temmuz), Robert Glasper’lı R+R=NOW (6 Temmuz) da izlenmeye fazlasıyla değecek konserlerden…

Rock temelli müzikten hoşlanan dinleyiciler için sevindirici diğer iki konser ise 22 Temmuz’daki Steven Wilson ile 27’sindeki Joe Satriani.

Gelelim dans/elektronik alanına… Son yıllarda organizatörlerin ve dinleyicilerin en favori festivalleri elektronik müzik üzerine şekillenmeye başladı. Haliyle bu yazın festivallerinin çoğu da elektronik müzik ve türevleri üzerine. Big Burn 20-21-22 Temmuz’da Suma Beach’te, Parkfest  27-28 Temmuz’da Uniq Açıkhava’da ve Electronica Festival ise kötü bir tesadüfle Parkfest ile aynı tarihte, 28 Temmuz’da Kafes’te.

Ağustos

Ağustos ayı da Temmuz gibi elektronik/dans ağırlıklı etkinlikleriyle yazın temposunu düşürmeden devam ettiriyor.

Bu ayın açılışını The Chainsmokers, Lost Frequencies ve Mahmut Orhan’ı ağırlayan Play Festival, 3 Ağustos’ta Küçükçiftlik Park’ta yapıyor.  Kariyerlerine yakın zamanda başlamasına rağmen Grammy dahil pek çok ödül alan ve DJMag listesinde 2017 senesini 6. sırada kapatan The Chainsmokers ile  2014 yılında aldığı platin plak ödülü ile kariyerine zirvede başlayan Belçika’lı DJ-Yapımcı Lost Frequencies de bu vesileyle ilk kez Türkiye’ye gelmiş oluyor.

Hemen ertesi gün Solomun‘un Dynamic Festival’i Kafes’te gerçekleşecek. Ertesi hafta ise Saturdance/Deadmau5 henüz tam olarak açıklanmamış kadrosuyla 11-12 Ağustos’ta yine Kafes’te olacak.

Rock müzik severler içinse bu ay menüde King Gizzard & the Lizard Wizard ile Liam Gallagher var. Geçen sezon Salon’da art arda verdikleri 3 kapalı gişe konserden sonra günübirlik festival Gezgin Salon’un headliner’ı olarak 5 Ağustos’ta yeniden Türkiye’ye dönüyor King Gizzard & the Lizard Wizard. Oasis sonrası solo işlerine yönelen Gallagher kardeşlerden Liam Gallagher ise 14 Ağustos’ta Starsailor ve pek çok yerli grubun açtığı bir konserle Küçükçiftlik Park’ta olacak.

Ve batarken güneş ardında tepelerin, yazın kapanışı Eylül ayının başında, 2 Eylül’de, Imagine Dragons‘tan geliyor. Bu konsere rock mı desek pop mu desek doğru olur bilmiyoruz, ama son dönemin en popüler ve beklenen grupların biri olarak yılın en popüler konserlerinden birinin bu olacağı aşikar.

Bu kadar konser/festival arasında şöyle sağlam bir rock/metal festivali olsun da isterdik, halk müziklerinden de duymak isterdik; amma ve lakin geçtiğimiz yılların iptalleri ve olumsuzluklarından sonra böyle şenlikli bir yaz görmek bile bizim için çok sevindirici. Önümüzdeki zamanların daha çok tür çeşitliliği ve daha büyük çapta festivallere sahne olmasını dileyerek, herkes için eğlenceli, bol müzikli ve huzurlu bir yaz temenni ediyoruz. Tüm bu festivaller ve biletleri hakkındaki ayrıntılı bilgiyi ise ilgili mecralarında (bkz. Biletix, Facebook) bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *